سایت تخصصی ترجمه ایتالیایی

پلید، دلیر و منجمد

نوشته شده توسط Aida Moradi Ahani

کمپانی دیزنی در سالیان اخیر با رویکردی جدید کوشیده به جای بازنمایی و تکرار المان‌های قصه‌های پریان در تولیدات خود، همسو شدن با زمانه را در پیش بگیرد و دنیای داستان‌ها و افسانه‌ها را به زندگی معاصر نزدیک کند. پلید (مالیفیسنت)، دلیر و منجمد سه انیمیشن مهم از تولیدات این کمپانی هستند که موفق شدند با حفظ وجهه افسانه‌ای تا حد زیادی به دنیای امروز نزدیک شوند و در واقع افسانه‌هایی قابل باور برای انسان امروز بسازند.

ادامه مطلب...
دسته:

زنان در قصه‌های پریان

نوشته شده توسط Aida Moradi Ahani

در بعضی از این داستان‌ها، در ظاهر دخترِ قصه است که شخصیت اصلی به نظر می‌رسد. تا آن جا که حتی نام داستان هم به اسم او خوانده می‌شود اما در عمل می‌بینیم که او نقش زیادی در راه رهانیدن خود از جهان ظلمت ندارد. به بیانی دیگر گاهی نقش همراهان و متحدان آن‌قدر پر رنگ است و آن‌ها از چنان توانایی‌ها برخوردار هستند که عمده‌ی کارها بر دوش آنان است. و مواقعی شخصیت اصلی به قدری فعال است که بخش مربوط به تفکر یا عمل و گاه هر دو، بر عهده‌ی خود او است. برای نگاه دقیق‌تر به ماجرا شاید بهتر باشد به سراغ مصادیق رفته و با ذکر آن‌‌ها به بررسی دخترک‌های قصه‌های پریان بپردازیم.

ادامه مطلب...
دسته:

نابرابری جنسیتی در هالیوود

نوشته شده توسط Hoda Arabshahi

«مدرسه ارتباطات و روزنامه‌نگاری آننبرگ» با همکاری ‌«دانشگاه کالیفرنیای جنوبی» در مطالعه‌ای جامع و با تمرکز روی مجموع ۲۱ هزار نقش ایفا شده در ۵۰۰ فیلم معروف یا پرفروش سینما که در سال‌های ۲۰۰۷، ۲۰۰۸، ۲۰۰۹، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ به اکران درآمده اند به بررسی نابرابری‌های جنسیتی در سینمای هالیوود پرداخته است.

ادامه مطلب...
دسته:

دست‌نویس‌های هزاررنگ تورفانی

نوشته شده توسط Mahboobe Khodaei

نخستین بار، زمانی که حروف مانوی را آموختم و دستنویسﻫﺎی تورفانی را دیدم، چیزی که بیش از همه نظرم را جلب کرد؛ رنگﺁمیزی و شیوۀ هنرمندانۀ رسمﺍلخط کاتب بود که بسی آگاهانه به تصویر کشیده شده بود. ترکیب رنگﻫﺎ لذت به خصوصی را برای خواننده ایجاد ﻣیکند و جداسازی قسمتﻫﺎی مختلف متن، شیوهﺍی است که قرائت را آسانتر می‌‌سازد.

ادامه مطلب...
دسته:

جهان‌خاتون و هم‌عصرانش

نوشته شده توسط Mahboobe Khodaei

بعد از پادشاه خاتون، جهان خاتون متخلص به «جهان» (جهان ملک خاتون) یکی از شاعرﻩها و دانشمندان بزرگ نیمه دوم قرن هشتم ق بوده است. تاریخ تولد او به طور دقیق مشخص نیست و اگر تاریخ ازدواج پدر و مادرش که در سال ۷۲۵ یا اندکی بعد از آن بوده می‌توان گفت که او نیز بعد از این تاریخ چشم به جهان گشود.

ادامه مطلب...
دسته:

ایزد مهر

نوشته شده توسط Mahboobe Khodaei

مهر ایزد پیمان است و از پیمان و نظم و راستی نگهبانی می‌کند. وظیفه مهم او نظارت بر پیمان‌هاست. این ایزد در هند نیز همین وظیفه را دارد. ایرانیان سرزمین خود را سرزمین پیمان می‌دانستند و از دروغ پرهیز می‌کردند. مهر کسی است که بر دیوان دروغ می‌تازد و آنان را شکست می‌دهد. او با پیمان‌شکنان به شدت دشمن است و نسبت به وفاداران به عهد و پیمان بسیار مهربان.

ادامه مطلب...
دسته:

آواتار و اسطوره مادر خدایان

نوشته شده توسط Mahboobe Khodaei

این مقاله به بهانه فیلم آواتار به بررسی ایزدبانوان (الهه‌ها، رب‌النوع‌ها و مادرخدایان) در دوران ماقبل تاریخ انسان‌ها می‌پردازد. با توجه به اکتشافات صورت‌گرفته در مکان‌های باستانی متعلق به اقوام پیش از تاریخ، قدیمی‌ترین تجلیات فعالیت‌های مذهبی به پرستش یک خدای مؤنث مربوط است.

ادامه مطلب...
دسته: