سایت تخصصی ترجمه ایتالیایی

فیلومنا؛ مذهب یا ضدمذهب؟

نوشته شده توسط Hoda Arabshahi

فیلومنا (Philomena) فیلمی است به مدت زمان ۹۸ دقیقه به کارگردانی استفان فریزر محصول سال ۲۰۱۳ انگلستان، آمریکا و فرانسه براساس کتاب ‌بچه گمشده فیلومنا لی‌ نوشته خبرنگار انگلیسی، مارتین سیکسمیت. فیلومنا با بازی ‌جودی دنچ‌ (در نقش فیلومنا) و ‌استیو کوگان‌ (در نقش مارتین) براساس داستان واقعی زنی است که به مدت ۵۰ سال به دنبال فرزند گمشده خود بود.

دسته:
ادامه مطلب...

زمین می‌لرزد به روایت فرانچسکو رزی

نوشته شده توسط Francesco Rosi

در اصل، ویسكونتی قصد داشت سه فیلم بسازد و نه یك فیلم و خودش همیشه می‌گفت سه فیلم مستند می‌خواهد بسازد: یكی دربارۀ ماهیگیران، یكی دربارۀ دهقانان و یكی هم دربارۀ كارگران معدن، كه هر سه در سیسیل اتفاق می‌افتادند. این سه آثار متفاوتی بودند که به همان نبرد همیشگی علیه فلاکت‌ انسان‌ها و اشیا می‌پرداختند و حقیقتاً هم ویسکونتی طرح تولید هر کدام از بخش‌های این سه‌گانۀ دریایی،‌ زمینی و مربوط به معدن را در ذهن خود پرورانده بود.

دسته:
ادامه مطلب...

سینمای انسان‌وار

نوشته شده توسط Lucchino Visconti

کنش‌ورزی خلاقانه فعالیت یک انسان زنده است در میان آدمیان. آشکارا بگویم منظور من از کاربرد این اصطلاح این است تا چیزی را دریابم که فقط به استیلا و برتری هنرمند ارجاع می‌یابد. هر کارورزی در حین زیستن خلق می‌کند. همواره و تا زمانی که بتواند زندگی کند. یعنی تا زمانی که شرایط روزانۀ او آزاد و باز باشند. خواه برای هنرمند و خواه برای یک کارگر یا کارورز صنایع دستی.

دسته:
ادامه مطلب...

نئورئالیسم و میکلانجلو آنتونیونی

نوشته شده توسط Reza Gheysarie

جنبش نئورئالیسم در ایتالیا مثل هر جنبش فرهنگی ادبی اجتماعی دیگری در تاریخ در روند طبیعی خود به شاخه‌های متعددی تقسیم می‌شود که حتی در مقطعی ممکن است با انگیزه اولیه جنبش در تضاد کامل باشد. به عنوان نمونه، جنبش اومانیسم که منجر به رنسانس شد یا جنبش روشنگری خردگرایی را که مفهوم کلی داشت در اختیار سیاست‌بازی و ایدئولوژی گذاشت و حاصل آن انقلاب فرانسه شد که در انتها کاملاً از خردگرایی به دور افتاد و در دامان بناپارتیسم سقوط کرد.

دسته:
ادامه مطلب...

نگاهی به سینمای نانی مورتی

نوشته شده توسط Reza Gheysarie

مورتی خیلی به موقع در سینمای ایتالیا پیدایش شد و از این رو درخشید. انگار همه منتظر او بودند؛ سال‌هایی بود که وودی آلن اوج می‌گرفت و در سینمای اروپا و به خصوص فرانسه و ایتالیا همه به دنبال یک وودی آلن اروپایی بودند.

دسته:
ادامه مطلب...

عصر معصومیت یوزپلنگ

نوشته شده توسط Reza Gheysarie

مارتین اسکورسیزی یا به قول ایتالیایی‌ها اسکورسزه از علاقه‌مندان سینمای ایتالیاست. حتی مستندی هم دربارۀ آن ساخته است. او شیفتگی خود به لوکینو ویسکونتی را هیچ‌وقت پنهان نکرده است، اما بعضی مواقع این شیفتگی‌ها کار دست آدم می‌دهد.

دسته:
ادامه مطلب...